Kadına yönelik şiddete karşı resim projesi

Kadına yönelik şiddeti gündemde tutmak, toplumun kadına yönelik şiddet ile ilgili farkındalığını artırmak, kadınlar arasında dayanışmayı desteklemek, şiddete karşı kadınların tepkilerinin resimle dışavurumuna aracılık etmek amacıyla bir projeye başladık.

Tepki şiddete benzetildiğinde bir sanat aracıyla ifade edilebilir. Bu aslında sanatın duyguları yoğunlaştıran, sözcükleri güçlendiren karakteridir. Bu proje ile kadına yönelik şiddeti gündeme taşımak adına kadınlarla resim atölyeleri yaparak sanatın kadınlar için kendini ifade etme aracı olarak kullanılmasını destekliyoruz.

Resim atölyelerini belediyeler ile işbirliğine giderek belediyelerin uygun birimlerinde ve alanlarında uyguluyoruz. Bugüne kadar Avcılar Belediyesi, Esenyurt Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sulukule Mahalle Evi, Adana Seyhan Belediyesi, Hatay Defne Belediyesi ve Antakya Belediyesi’nde atölyeler yaptık. Bu atölyeleri Ressam ve Heykeltıraş Meryem Tomak yürütüyor.

Atölyelere farklı sosyal gruplardan farklı yaşlardaki kadınlar katılıyor. Böylece kadına yönelik şiddetin tüm kadınların hayatında tasvir edilmesi destekleniyor. Bu atölyeler sayesinde kadınların şiddet konusundaki duygularını ifade edebilecekleri ve kendi çözüm seçeneklerini de çalışmalara dahil edebilecekleri uygun dış ortam oluşturuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu