“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” projesinin ilk sergisi 25 Kasım’da Büyükada’da açılıyor

MaviKalem tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Şiddete Karış Resim!” projesi kapsamındaki sergilerin ilki Adalar Belediyesi işbirliğiyle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününde Büyükada Taş Mektep’te açılıyor.

Kadına yönelik şiddeti gündemde tutmak, kadınlararası dayanışmayı desteklemek ve kadınların şiddete karşı tepkilerini sanat yoluyla ifade etmelerine aracılık etmek amacıyla yürütülen projeye 2023 yılı boyunca 10 ayrı atölyede 129 kadın katıldı. İstanbul’da başlayan, Adana ve Hatay deprem bölgelerinde devam eden atölyelerde kadınlar şiddet üzerine konuştu, yaşadıklarını paylaştı ve resim yaptı. Deprem bölgesinde yaşayan kadınların deprem ve kadına yönelik şiddet konulu deneyimlerini de paylaştıkları atölyeleri ressam/heykeltıraş Meryem Tomak uyguladı.

İstanbul’da Avcılar Belediyesi, Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana’da Seyhan Belediyesi, Hatay’da Defne Belediyesi ve Antakya Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşen atölyelerde, 12 büyük boy resmin yanı sıra çok sayıda desen ve kadına yönelik şiddeti yansıtan çizim üretildi.

Türkiye’nin İrlanda Büyükelçiliği tarafından desteklenen projenin ilk sergisi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde İBB Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından sağlanan mekân desteği çerçevesinde 25 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te Büyükada Taş Mektep’te açılıyor.

Sergi, İstanbul’un diğer ilçelerinin yanı sıra Adana ve Hatay’da da tekrarlanacak.

Detaylı bilgi için: MaviKalem / Berçem Belikara: 0553 199 00 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu